Aktualności

28 maja 2019 09:31 | Aktualności

Posprzątali jezioro Środkowe w Gostycynie.

Tradycyjnie już w gminie Gostycyn w dniu 25.05.2019 r. zadbano o przedsezonowe sprzątanie jednego z najczęściej turystycznie odwiedzanych obszarów w gminie. Mowa o jeziorze Środkowym w Gostycynie.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że obszar organizowanych, corocznych akcji, wymaga naszego wsparcia, stąd organizowane są  już cykliczne przedsięwzięcia w tym zakresie (sprzątanie każdego roku przed i po sezonie) .

Świadectwem tego jest dokumentacja zdjęciowa obrazująca zakres zebranych odpadów.

 Miło nam również, poinformować że oprócz stałej grupy podmiotów, które od lat angażują się w akcję, dołączają do nas zupełnie nowe podmioty i jednostki, którym dobro środowiska również nie jest obojętne. Warto w tym miejscu wspomnieć o bydgoskim Stowarzyszeniu Nurkowej Ekipy Poszukiwawczej NAIADES. Stowarzyszenie w sposób wymierny wsparło akcję czego efekty były zauważalne w ilości zebranych odpadów.

Zupełnie nowym podmiotem, który na zaproszenie Wójta wsparł osobowo nasze przedsięwzięcie, byli przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE.

Poza w/w, tradycyjnie w akcji uczestniczą również wodniacy z Borowiackiego WOPR w Tucholi, Koła Wędkarskiego PZW  z siedzibą w Gostycynie , a także grupa wodniaków z cekcyńskiej jednostki OSP.

 Uczestnicy akcji podzieleni zostali tradycyjnie na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowili członkowie PZW, Wód Polskich oraz indywidualnie, mieszkańcy sołectw Piła i Gostycyn, którzy zadbali o posprzątanie okolic linii brzegowej (przestrzeń terenu dookoła całego akwenu).

 Drugą grupę (9 nurków+2 asekurantów)  stanowiła ekipa „wodniaków” odpowiedzialnych za oczyszczanie samego akwenu.

Tegoroczna akcja ku zdziwieniu organizatorów przyniosła niemiłe zaskoczenie w postaci niespodziewanie dużej ilości wyłowionych i zebranych odpadów.

Za ciekawostki wyłowione z dna jeziora można uznać np. aluminiowy „zestaw śniadaniowy”, panel słoneczny, archiwalną, rosyjską pastę do zębów, nożyczki z różnym przeznaczeniem, zestaw kilkunastu okularów, pozostałość po rynnie spustowej, a nawet papierową walutę.

Nie miłe i niezrozumiałe okazały się również "niespodzianki" w postaci wyłowionych „głazów narzutowych” i pionowo powbijanych w dno akwenu elementów drewnianych.

Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że elementy te zlokalizowane były zaraz za pomostem kąpielowym.

Na zakończenie ok 4h akcji zaproszono wszystkich uczestników do wspólnego grila.

Tradycyjnie Wójt Gminy ufundował drobne podziękowanie w postaci statuetek okolicznościowych oraz innych drobnych suwenirów.

W kat. najwięcej zebranych odpadów, a także najciekawsze znalezisko  statuetkę otrzymał już niemal tradycyjnie, bezkonkurencyjny Janusz Gierszewski.

W tej samej kategorii najwięcej i najbardziej zaangażowaną jednostką ekipy naziemnej był również tradycyjnie Zbigniew Osowski (członek koła wędkarskiegoPZW Gostycyn).

Ponadto podobną statuetkę otrzymało jako zespół Stowarzyszenie Nurkowej Ekipy Poszukiwawczej NAIADES. W imieniu stowarzyszenia nagrodę odebrała jedyna tego dnia nurkujaca kobieta: Natalia Piotrowska.

Wyróżnienia Indywidualne otrzymali również poszczególni członkowie w/w stowarzyszenia m.in. Krzysztof Baltazar.

Wszystkim osobom które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy i zapraszamy na podobną już we wrześniu br.

 

Organizatorzy główni: Koło Wędkarskie PZW Gostycyn, Gmina Gostycyn.

Współorganizator: Borowiackie WOPR w Tucholi

 

Poniżej fotorelacja z akcji.


 

Chcecie zobaczyć jak wyglada podwodny świat jeziora? Kliknij TUTAJ

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY Z PODOBNYCH AKCJI KLIKAJĄC:

TUTAJ ---film TVP

TUTAJ

TUTAJ

TUTAJ

TUTAJ

Przeczytano: 423 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: